Post Virtual Results! This race has virtual events. If you completed a virtual event, submit your results here. Submit Virtual Results

Results

Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!

Use the filters boxes below to search results.

Interactive Version
Place Bib Name                  Category Clock   Pace  Club                                 
                                         Time                                               
===== === ===================== ======== ======= ===== ==================================== 
1     367 Christopher Mateer    M        0:15:29 4:59  Philadelphia Runner Track Club       
2     358 Chris Mallard         M        0:16:00 5:09  Furthur Training and Racing          
3     473 Eric Reitinger        M        0:16:01 5:09  Furthur Training and Racing          
4     564 Harsha Thirumurthy    M        0:16:21 5:16  Philadelphia Runner Track Club       
5     565 Tom Thomas            M        0:16:39 5:22  Philadelphia Runner Track Club       
6     416 Ben Nieto             M        0:16:43 5:23  November Project                     
7     423 Justin O'Brien        M        0:17:17 5:34  Philadelphia Bucknell XC Alumni Club 
8     507 Maria Seykora         F        0:17:27 5:37  Philadelphia Runner Track Club       
9     556 Adam Syty             M        0:17:49 5:44  Philadelphia Bucknell XC Alumni Club 
10    454 Craig Polakoff        M        0:17:51 5:45  Manayunk Running Club                
11    172 John Flexner          M        0:17:58 5:47  Chasing Trail                        
12    252 Mike Horgan           M        0:18:02 5:48  Philly Surge Running                 
13    217 Erica Green           F        0:18:07 5:50  Furthur Training and Racing          
14    10  Chris Applegate       M        0:18:13 5:52  Philadelphia Bucknell XC Alumni Club 
15    270 KAREN JABLONSKI       F        0:18:21 5:54  Chasing Trail                        
16    258 Kiefer Hotek          M        0:18:36 5:59  Point Breeze Runners                 
17    311 Brock Kline           M        0:18:55 6:05  Ben Franklin Mob Hash House Harriers 
18    109 Kevin Connelly        M        0:19:02 6:08  TBR Philly                           
19    168 Ryan Fennelly         M        0:19:08 6:10  Team Philly                          
20    399 Sarah Morrison        F        0:19:16 6:12  South Philly Striders                
21    146 Gregory Duffy         M        0:19:25 6:15  South Philly Striders                
22    544 Connor Stapleton      M        0:19:30 6:17  Philly Runners                       
23    580 Kiet Vo               M        0:19:35 6:18  November Project                     
24    350 Alissa Lurie          F        0:19:36 6:19  Philly Runners                       
25    222 Ryan Haack            M        0:19:55 6:25  Back on My Feet Philadelphia         
26    296 Andrew Kelly          M        0:19:55 6:25  Point Breeze Runners                 
27    37  Christopher Berkley   M        0:19:57 6:25  Fishtown Beer Runners                
28    477 Bob Reynolds          M        0:20:01 6:27  Back on My Feet Philadelphia         
29    267 Meagan Ita            F        0:20:02 6:27  Philly Surge Running                 
30    502 Kevin Scott           M        0:20:06 6:28  Pennypack Trail Runners              
31    46  Jesse Blumenstock     M        0:20:09 6:29  West Philly Runners                  
32    610 Anthony Wojciechowski M        0:20:22 6:33  Passyunk Beer and Java Runners       
33    458 Mani Potnuru          M        0:20:28 6:35  Furthur Training and Racing          
34    232 Michael Hammond       M        0:20:45 6:41  Pennypack Trail Runners              
35    245 Drew Hess             M        0:20:53 6:43  Fishtown Beer Runners                
36    153 Brian Eckenrode       M        0:20:53 6:43  Pennypack Trail Runners              
37    442 Dante Pertusi         M        0:20:57 6:45  DetermiNATION                        
38    363 Kerry Martinson       F        0:21:04 6:47  Team Philly                          
39    161 Krystina Faillace     F        0:21:12 6:49  Independence Bluestreaks             
40    455 Kati Polaski          F        0:21:15 6:50  Chasing Trail                        
41    69  Daniel Burke          M        0:21:16 6:51  Northeast Philadelphia Beer Runners  
42    586 Chad Walling          M        0:21:26 6:54  DetermiNATION                        
43    118 Cynthia Cuiule        F        0:21:30 6:55  Philadelphia Runner Track Club       
44    121 Chris Curcio          M        0:21:33 6:56  Independence Bluestreaks             
45    523 Kelly Simpson         F        0:21:39 6:58  Pennypack Trail Runners              
46    511 Matthew Shannon       M        0:21:40 6:58  Point Breeze Runners                 
47    126 Megan Daniels         F        0:21:46 7:00  November Project                     
48    539 Jesse Solar           M        0:21:50 7:02  Issa Run Club                        
49    110 John Connolly         M        0:22:03 7:06  November Project                     
50    266 Kaytie Innamorati     F        0:22:04 7:06  Chasing Trail                        
51    272 Alec Jachwak          M        0:22:05 7:06  Passyunk Beer and Java Runners       
52    448 Caroline Picard       F        0:22:17 7:10  West Philly Runners                  
53    236 Alexandra Harvey      F        0:22:20 7:11  Chasing Trail                        
54    429 Jessica Olsen         F        0:22:21 7:12  Team Philly                          
55    160 Michael Faia          M        0:22:22 7:12  Manayunk Running Club                
56    312 Jordyn Kline          F        0:22:28 7:14  Manayunk Running Club                
57    113 Andrew Corby          M        0:22:29 7:14  TBR Philly                           
58    487 Joshua Rosen          M        0:22:30 7:15  South Philly Striders                
59    12  Rebecca Armbruster    F        0:22:42 7:18  TBR Philly                           
60    45  Jacqueline Blei       F        0:22:43 7:19  Pennypack Trail Runners              
61    373 Ryan McAlpine         M        0:22:44 7:19  Fishtown Beer Runners                
62    100 Rob Christian         M        0:22:50 7:21  Ben Franklin Mob Hash House Harriers 
63    434 Patrick Pang          M        0:22:51 7:21  Team Philly                          
64    500 Nicole Schroeder      F        0:22:57 7:23  Philly Runners                       
65    369 Ross Maughan          M        0:23:15 7:29  Pennypack Trail Runners              
66    19  Christina Babusci     F        0:23:22 7:31  Back on My Feet Philadelphia         
67    283 Corinne Jones         F        0:23:33 7:35  Northeast Philadelphia Beer Runners  
68    1   Alon Abramson         M        0:23:35 7:35  West Philly Runners                  
69    73  James Larry Byers Jr. M        0:23:38 7:36  Pennypack Trail Runners              
70    221 GianPaolo Guercio     M        0:23:38 7:36  November Project                     
71    39  Kia Bickel            F        0:23:42 7:38  Passyunk Beer and Java Runners       
72    552 Dan Stuart            M        0:23:53 7:41  Philly Runners                       
73    435 Emma Paras            F        0:23:54 7:42  Fishtown Beer Runners                
74    611 Michelle Woods        F        0:23:57 7:43  Issa Run Club                        
75    327 Jason Lancaster       M        0:24:12 7:47  Pennypack Trail Runners              
76    54  Alex Bowerman         M        0:24:18 7:49  South Philly Striders                
77    163 Abigail Fallen        F        0:24:20 7:50  Northeast Philadelphia Beer Runners  
78    412 Lionel Nicolau        M        0:24:21 7:50  Back on My Feet Philadelphia         
79    156 Lisa Egan             F        0:24:30 7:53  Philadelphia Bucknell XC Alumni Club 
80    333 Jonathan Leggett      M        0:24:55 8:01  Ben Franklin Mob Hash House Harriers 
81    3   Craig Agule           M        0:25:02 8:03  Passyunk Beer and Java Runners       
82    188 Ingrid Gambee         F        0:25:03 8:04  Point Breeze Runners                 
83    131 Rachel De Angelo      F        0:25:09 8:06  DetermiNATION                        
84    476 Jenny Reyes           F        0:25:14 8:07  Philly Surge Running                 
85    112 Rich Coogan           M        0:25:20 8:09  Ben Franklin Mob Hash House Harriers 
86    97  Alessandra Chialastri F        0:25:21 8:10  Oiselle Volee                        
87    347 Su Fen Lubitz         F        0:25:24 8:11  Back on My Feet Philadelphia         
88    389 Jamie McMenamin       F        0:25:29 8:12  DetermiNATION                        
89        Tony Sylvester        M        0:25:47 8:18  Back on My Feet Philadelphia         
90    115 Charles Craige        M        0:25:49 8:19  Northeast Philadelphia Beer Runners  
91    29  Maya Bass             F        0:25:55 8:21  Back on My Feet Philadelphia         
92    461 Jamie Pschorr         F        0:26:06 8:24  November Project                     
93    436 Edward Parsley        M        0:26:16 8:27  Point Breeze Runners                 
94    466 Wayne Ramprashad      M        0:26:21 8:29  Ben Franklin Mob Hash House Harriers 
95    63  Stefanie Bronson      F        0:26:22 8:29  Team Philly                          
96    53  Joanna Bowen          F        0:26:22 8:29  Point Breeze Runners                 
97    148 Shawn Dugan           M        0:26:38 8:34  Ben Franklin Mob Hash House Harriers 
98    491 Tania Salaneck        F        0:26:50 8:38  Ben Franklin Mob Hash House Harriers 
99    145 Fred Druding, Jr.     M        0:26:59 8:41  Point Breeze Runners                 
100   379 Brendan McCoy         M        0:27:04 8:43  Manayunk Beer Runners                
101   598 Colleen White         F        0:27:07 8:44  Northeast Philadelphia Beer Runners  
102   15  David Assalone        M        0:27:08 8:44  Ben Franklin Mob Hash House Harriers 
103   599 Nicki White           F        0:27:24 8:49  Fishtown Beer Runners                
104   342 Charles Lonsdale      M        0:27:31 8:51  Ben Franklin Mob Hash House Harriers 
105   402 Louise Moss           F        0:27:31 8:51  Ben Franklin Mob Hash House Harriers 
106   198 Candice Gennaro       F        0:27:59 9:00  Team Philly                          
107   114 Jacqueline Corrigan   F        0:28:05 9:02  Northeast Philadelphia Beer Runners  
108   613 Amy Wright            F        0:28:19 9:07  Second Street Running Society        
109   521 John Silberstein      M        0:28:21 9:07  Philly Runners                       
110   521 John Silberstein      M        0:28:21 9:07  Philly Runners                       
111   482 Jim ROACH             M        0:28:34 9:12  Northeast Philadelphia Beer Runners  
112   56  Laura Boyce           F        0:28:37 9:13  Girls on the Run SoleMates           
113   255 Mary Beth Horvath     F        0:28:48 9:16  Oiselle Volee                        
114   388 Martin Mcmahon        M        0:28:52 9:17  Fishtown Beer Runners                
115   50  Megan Bolognone       F        0:28:53 9:18  Northeast Philadelphia Beer Runners  
116   154 Ulrike Edelmann       F        0:28:59 9:20  Team Philly                          
117   205 Jessica Gidding       F        0:29:11 9:24  City Fit Girls                       
118   303 JOHN KENNY            M        0:29:31 9:30  Back on My Feet Philadelphia         
119   602 Christine Wicker      F        0:29:33 9:31  TBR Philly                           
120   288 Irene Kalbian         F        0:29:38 9:32  Philadelphia Runner Track Club       
121   122 Deborah Curcio        F        0:29:39 9:33  Team Philly                          
122   262 Chris Hufschmidt      M        0:29:41 9:33  Ben Franklin Mob Hash House Harriers 
123   313 Valerie Kline         F        0:29:45 9:35  Manayunk Running Club                
124   393 Janna Miller          F        0:29:47 9:35  Team Philly                          
125   427 Anna O'Neill-Dietel   F        0:30:00 9:39  South Philly Striders                
126   582 Noah Volain           M        0:30:05 9:41  Manayunk Beer Runners                
127   581 Ilana Volain          F        0:30:05 9:41  Manayunk Beer Runners                
128   136 Nicole DeRose         F        0:30:07 9:42  Second Street Running Society        
129   419 Kristin Noble         F        0:30:18 9:45  Northeast Philadelphia Beer Runners  
130   96  Cliff Cheek           M        0:30:21 9:46  Chasing Trail                        
131   77  Alexis Campione       F        0:30:28 9:48  TBR Philly                           
132   600 Samantha White        F        0:30:52 9:56  City Fit Girls                       
133   317 Elizabeth Knox        F        0:30:56 9:57  Back on My Feet Philadelphia         
134   299 Meggles Kelly         F        0:31:17 10:04 South Philly Striders                
135   503 Donna Searer          F        0:31:29 10:08 South Philly Striders                
136   569 Gene Tracey           M        0:31:37 10:11 Northeast Philadelphia Beer Runners  
137   66  Krista Budinich       F        0:32:10 10:21 West Philly Runners                  
138   135 Colleen Demusz        F        0:32:13 10:22 Northeast Philadelphia Beer Runners  
139   499 Astrid Schrier        F        0:32:27 10:27 November Project                     
140   199 Janelle Gerardi       F        0:32:45 10:32 Back on My Feet Philadelphia         
141   219 Ken Gregory           M        0:32:52 10:35 West Philly Runners                  
142   250 Rachel Hoops          F        0:33:09 10:40 Back on My Feet Philadelphia         
143   215 Sarah Graham          F        0:33:30 10:47 Passyunk Beer and Java Runners       
144   515 Crystal Shephard      F        0:33:40 10:50 City Fit Girls                       
145   468 Carolyn Redmond       F        0:33:55 10:55 Fishtown Beer Runners                
146   180 Martha Freeman        F        0:34:00 10:57 South Philly Striders                
147   334 Roberta Lemma         F        0:34:34 11:08 Team Philly                          
148   68  Regan Buker           F        0:37:00 11:55 West Philly Runners                  
149   72  Leigh Bush            F        0:37:18 12:00 TBR Philly                           
150   543 Jaime Stansfield      F        0:38:20 12:20 Northeast Philadelphia Beer Runners  
151   278 Valerie Johnson       F        0:39:19 12:39 Back on My Feet Philadelphia         
152   142 Bridget Dougherty     F        0:39:50 12:49 City Fit Girls                       
153   86  Sabrina Carro         F        0:41:42 13:25 Issa Run Club                        
154   259 Trish Houck           F        0:44:06 14:12 South Philly Striders                
155   25  Rebecca Barber        F        0:46:16 14:54 Back on My Feet Philadelphia         
156   617 Justin Yost           M        0:46:24 14:56 Point Breeze Runners                 
157   41  Allison Bishop        F        0:49:08 15:49 South Philly Striders                
158   320 Rayna Kratchman       F        0:53:08 17:06 Philly Surge Running                 
159   92  Lisa Cataline         F        0:54:15 17:28 Northeast Philadelphia Beer Runners  
160   310 Louis Klein           M        1:11:17 22:57 Passyunk Beer and Java Runners       
161   257 Julia Hotek           F        1:15:32 24:19 Point Breeze Runners                 
162   143 James Dougherty       M        1:17:00 24:47 Second Street Running Society        
163   65  Jessica Brown         F        1:18:50 25:22 Manayunk Beer Runners                
164   298 Lauren Kelly          F        1:28:22 28:27 Philadelphia Runner Track Club       
165   360 Jake Maroney          M        1:29:15 28:44 Team Philly                          

We use cookies to offer you a better browsing experience. Read how we use cookies and how you can control them by visiting our Privacy Policy. If you continue to use this site, you consent to use all cookies.